Allt jag önskar mig till jul / Joanna Bolouri ; översättning: Cecilia Falk.

Sök på titel, författare eller ämne
299198
Allt jag önskar mig till jul / Joanna Bolouri ; översättning: Cecilia Falk.
Allt jag önskar mig till jul / Joanna Bolouri ; översättning: Cecilia Falk.
Av: Bolouri, Joanna (Författare/medförfattare)
Utgivningsår: [2021]
Språk: Svenska
Medietyp: Bok
Förlag: Printz
ISBN: 9789177713906
Anmärkning:
Första svenska upplaga 2021
Omslag och rygg: "En romantisk komedi, om oväntad kärlek"
Originaltitel: All I want for Christmas
Omfång: 300 sidor 22 cm
Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
Inne: 2
Antal reservationer: 0
Innehållsbeskrivning
Vad händer om ditt livs kärlek är din bästa väns flickvän, och det var du som parade ihop dem? När Nick blir av med sitt jobb på den prestigefyllda advokatbyrån och samtidigt dumpas av sin flickvän tvingas han motvilligt att ta ett jobb som jultomte i ett köpcentrum. Samtidigt som hans vänner gifter sig eller befordras, tillbringar Nick sina dagar med att terroriseras av vresiga tomtenissar och bortskämda ungar. Tills han träffar fyraåriga Alfie. Allt Alfie önskar sig till jul är att hans mamma, Sarah, ska bli glad igen. Rörd av pojkens osjälviska önskan ordnar Nick en dejt mellan Sarah och hans bästa vän, Matt. Nick ställer upp som barnvakt till Alfie för att de ska kunna få tid ifred, och upptäcker snart att han trivs i den charmiga fyraåringens sällskap. Men allteftersom Sarah och Alfie blir en större del av deras liv, inser Nick till sin förskräckelse att Sarahs och Matts lycka innebär hans egen olycka. Allt jag önskar mig till jul är en rolig, varm och rörande julroman för fans av Beth O'Leary och Marian Keyes. Det är Joanna Bolouris andra julroman efter den charmiga romantiska komedin Jag kommer hem till jul.

Här finns titeln:

Loading...

Andra titlar av samma författare

187323
Av: Bolouri, Joanna

Liknande titlar

Språk

Sök vidare

Taggar

Alex författarlexikon

Loading...